Ehline Danışmak Ticaretin Altın Kuralıdır.

Ehline Danışmak Ticaretin Altın Kuralıdır.

Girişimci ve Genç Sektör Mensupları, her ay olduğu gibi bu ay da sektör tecrübelerimi siz değerli genç meslektaşlarımla paylaşmak istedim…Yıllardır edindiğim tecrübelerimden hasıl olan kanaatlerimi sizlerle paylaşırken; mesleğimizin uzun ömürlü olması ve hiçbir zaman ölmemesi için ben de üzerime düşen görevi yerine getirme çabasındayım. Yıllardır ahilik sistemi ile babalarımızdan gördüğümüz ticaret ahlakımızı siz değerli gençlerimize miras bırakabilmek için elimizden geleni yaparken; gelişen teknolojiyi de yanınıza alarak yürüdüğümüz yollardan yürümenizi ve doğru bildiğiniz rotanızdan sapmadan yol almanızı gönülden dilerim.

Unutmayın ki bir atölye ya da bir fabrika iyi bir plan, sağlam bir fizibilite üzerine kurulduğunda, devamlılık ve istikbal vadetmesine karşılık, temelinde sağlam bir düşünce, esaslı bir hesap bulunmadığı zaman fiyasko ile neticelenmesi çok mümkündür. Herhangi bir iş ve teşebbüsü planlarken, neticeye götürücü sebeplerin yanında ihtimali engeller de bir bir gözden geçirilmelidir ki, daha sonra zuhur edecek aksilikler ile size güvenenleri ve sevdiklerinizi yarı yolda bırakarak hayal kırıklığına uğratmamalısınız.  Unutmayın ki en uzun ömürlüler en çok yaşayanlar değil; hayatları boyunca en çok semere almasını bilenlerdir. Bu ölçüye göre, yüz yaşında kısa ömürlüler olabileceği gibi, on beş yaşında iken feyizler ve edindikleri tecrübeler ile başı göklere ulaşmış olanlar da vardır. Yani kısacası hayat ve ticaret binlerce kez tecrübe ile sabitlenmiştir.

Yanlışa düşmemek,  hayal kırıklığına uğramamak ve sevdiklerimizi üzmemek için hayatımızın her alanında esas olan ve ticarette bize daha çok fayda getirecek istişare meşveretinden asla vazgeçmemeliyiz. Bu ışık bizim doğru yolu bulmamızda en güçlü kılavuzlardandır. Alacağınız kararlar hakkında iyi düşünüp, tecrübeli ticaret ehillerinden edineceğiniz öğütler sizleri hezimete düşürmeden başarıya götürecektir.

Unutmayın ki en akıllı insan, meşverete yani danışmaya en çok saygılı ve başkalarının fikirlerinden en çok istifade eden insandır. Her zaman istişare güzel neticelerin elde edilmesinin ilk şartı olduğu gibi, kötü akıbetten de korunmanın bir vesilesidir.  Netice itibarı ile “düşüncelerinde kapalı, başkalarının fikrine hürmet etmeyen” genç sektör mensuplarının daha fazla hayal kırıklığına uğramamaları için birikimlerim onlara ışık, tecrübelerim ise yol olacaktır. Naçizane fikirlerime ehemmiyet veren siz değerli genç meslektaşlarım hepinize yol aydınlığı diliyor ve  gerçekleştireceğiniz ticaretlerinizde başarılı olmanızı temenni ediyorum. İyi ve başarılı bir ticaretin danışmaktan geçtiğini hatırlatıyorum. Saygılarımla…

 

Hasan ERBASAN

Etiketler:

Yorum Yaz