Somfy Türkiye Pazarını çok büyük potansiyel olarak görüyor.

  • Genel
  • 23 Eylül 2017
  • 177 kez incelendi.
Somfy Türkiye Pazarını çok büyük potansiyel olarak görüyor.

Sektörün önde gelen firmalarından biri olarak kısaca firmanız ve faaliyet alanınızdan bahseder misiniz?
1969 yılında Fransa’da kurulan Somfy, konutlardaki ve ticari binalardaki açılır-kapanır mekanizmalar için ileri teknolojili motorlar ile akıllı ev sistemleri üreten dünya çapında bir marka. Şirketimiz kurulduğu günden bugüne 100 milyondan fazla motor üretmiş bulunuyor. Fabrikalarımızda, her gün 70 bin adet motor üretiliyor. Dünya genelinde her yıl 20 binin üzerinde profesyonel müşteri ve milyonlarca tüketici, yaşam alanlarında Somfy ürünlerini kullanıyor. Türkiye pazarına girişimiz 80’li yılların başlarına dayanıyor. Önceleri distribütörler aracılığıyla sağladığımız hizmeti; 2004 yılından beri Somfy Türkiye olarak direkt kendimiz sağlıyoruz. İstanbul merkez ofisimiz ve ana lojistik merkezimiz dışında Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Bakü ve Tahran’da bölge temsilciliklerimiz bulunuyor.

Firmanızın piyasaya sunmuş olduğu ürünler ve özellikleri hakkında bilgi verir misiniz?
Somfy Grubu, %80’in üzerindeki pazar payı ile motor ve otomasyon sistemlerinde açık ara dünya lideri konumunda bulunuyor. Ürün gamımız içinde perde, panjur, kepenk, tente, pergola, pencere, güneş kırıcı, garaj ve bahçe kapıları için üretmiş olduğumuz motorlar, kumandalar, kontrol üniteleri, sensörler ile birlikte uzaktan kontrol ve izleme de sağlayan akıllı ev ve bina sistemleri yer alıyor.
Somfy, akıllı ev çözümlerini yaklaşık 10 yıldır dünyanın farklı ülkelerinde pazara sunmuş durumda. Şu an dünyanın farklı köşelerinde yaklaşık 30 bin evde, 500 binden fazla obje Somfy ürünleri üzerinden birbiri ile iletişim kuruyor. Bu ürünlerin her gün yaklaşık %70’i akıllı ev sistemleri üzerinden kumandaediliyor. Somfy akıllı ev çözümleri ile ilgili son kullanıcıların memnuniyet oranı ise %93. Bu çok büyük bir başarı. Bu ürünleri Türkiye pazarına daha yakın tarihlerde sunduk. Oldukça yoğun talep alıyoruz ve fiyatlarımız da oldukça ulaşılabilir. Türkiye pazarında çok büyük potansiyel görüyoruz.
Kablosuz iletişim ve dijital dünya her geçen gün daha da önem kazanıyor. Somfy de bu gelişmeleri oldukça yakından takip ediyor ve tüm dünyanın bu konulardaki geleceğine yön verecek stratejilerde söz sahibi, her gün isimlerini duyduğumuz dünyaca ünlü teknoloji firmalarıyla yoğun iş birliği içerisinde çalışıyoruz. Uzun zamandır kullanmakta olduğumuz RTS radyo iletişim protokolüne ilave olarak, geleceğin teknolojik gelişmelerine de cevap verebilmek adına Avrupa’da yaygın olarak kullanılmakta olan IO teknolojisini de Türkiye pazarına sunmaya başladık. Bu teknoloji sayesinde hem kendi ürünlerimizi hem de yaşam alanlarımızdaki diğer ürünleri aynı kaynaktan kumanda etmek mümkün oluyor. Artık kullandığımız bütün eşyaların birbirleriyle iletişim kurması söz konusu. “Internet of Things” dediğimiz sistemle birbirleriyle iletişim kurabilen cihazlar geliştiriliyor. Somfy olarak biz de bu sürece hızlı bir şekilde dahil olduk, bu konunun dünya çapında gelişmesine öncülük ediyoruz.

Gelişen teknoloji ile birlikte insanların güvenlik ve yeniliklere bakış açılarında nasıl bir gelişme gözlemliyorsunuz?
Güvenliği iki ana başlıkta toplamak doğru olacaktır. İlk olarak, ev sahiplerinin sevdiklerinin güvenliği. Örneğin evlerinde bakıcı çalışan anne ve babalar evlerini anlık izlemek, çocuklarının güvende olduğunu bilmek istiyorlar. Diğer önemli bir nokta ise evlerinin güvenliği. Bu noktada ise evlerinden ayrılırken evi güvenli bir şekilde bırakmak isteği ile dışarıdayken kapıların kilitli, panjurlarının kapalı olduğundan ve eve yabancı birinin girmediğinden emin olma isteği bulunuyor. Ayrıca; ev sahipleri evde değilken alarm durumunda anında bildirim almak istiyorlar. Yeni dönemde yapılan çoğu rezidans projelerinin güvenlik noktaları ile yapılması da kullanıcıların bu noktada ne kadar hassas olduğunun bir göstergesi.

Ülkemizin son zamanlarda yönetmeliklerde getirilen zorunluluklar ile bu alanda iyi bir gelişim gösterdiğini düşünüyoruz.
Somfy güvenlik ürünleri, ev sakinlerinin evlerinde değilken alarm durumunda anında bildirim almalarına ve kameralar yardımı ile izlemelerine olanak sağlamaktadır. Ürünlerimiz daha çok evde oluşabilecek hırsızlık durumunu engelleme ve bu anlarda ev sahiplerine bildirim yapma alanında çalışmaktadır. Bunun yanında evde oluşabilecek yangın ve su basma durumlarında yine ev sahiplerine bildirim yaparak gerekli önlemleri almalarını sağlamaktadır. Ayrıca, akıllı ev sistemi ürünlerimiz ile evde değilken bile evdeki motorlu ekipmanları kontrol etmek mümkündür.

Perde sistemlerinin hayatımızdaki yeri ve avantajları nelerdir?
Somfy perde sistemlerinin en önemli avantajlarından biri tek bir tuşa basarak perdelerinizi açıp kapatmanızı sağlayarak hayatınıza konfor katmasıdır. Bu sayede hem perdelerinizin konumu kolayca istediğiniz şekilde ayarlanabilir, hem de perdeleriniz daha az yıpranacağı için daha uzun ömürlü olur.
Perde sistemlerinin bir diğer avantajı ise enerji tasarrufu sağlamasıdır. Bu noktada Avrupa’da yapılmış olan bir araştırmadan bahsetmek istiyorum. Gölgelendirme unsurlarının manuel olarak kontrol edildiği bir bina cephesi, 1 sene boyunca kamera ile izlenmiş. 1 sene sonunda alınmış olan sonuçlara bakıldığında bu binadaki perde, panjur gibi gölgelendirmeye yönelik ürünlerin haftada ortalama 1,7 kez hareket ettiği saptanmış. Yani bu da gösteriyor ki insanların konforları çok fazla etkileniyor olmasına rağmen, manuel kontrol ettirilen ürünler çok fazla hareket görmüyor. Normal şartlarda bir penceredeki gölgelendirme unsurunun günde ortalama 2 kez hareket ediyor olmasını beklersiniz. Bu ve benzeri sistemlerin otomasyon altyapısı ile entegre çalışması hem konfor hem de enerji verimliliği açısından önemli bir gereklilik. Bizim ürünlerimiz ile oluşturabileceğiniz doğru gölgelendirme sayesinde, iklimlendirme giderlerinizde %30’a varan enerji tasarrufu sağlamanız mümkün.
Ayrıca bina dışına yerleştireceğiniz güneş sensörleri veya ev içine yerleştireceğiniz sıcaklık sensörleri aracılığıyla, perdelerinizin otomatik olarak açılıp kapanmasını sağlayabilirsiniz. Buradaki amaç, doğal ışıktan maksimum ölçüde istifade ederken ısı değişimlerini de kontrol altına almaktır. Ek olarak, doğru gölge kontrolü sayesinde optimum seviyede ışık yoğunluğu sağlayabilir, fazla ışık kaynaklı parlama ve kamaşmaların önüne geçebilirsiniz.

2017 için hedefleriniz ve çalışmalarınız hakkında neler söylemek istersiniz? Önümüzdeki süreçte gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz? Beklentileriniz nelerdir?
2016, Somfy Türkiye açısından oldukça başarılı bir yıl olmuştu. Sadece hacimsel olarak büyüyüp, bütçelerimizin üzerinde sonuçlar elde etmekle kalmadık, aynı zamanda birçok stratejik girişimimizi de gerçekleştirdik. Bu ivmeyi 2017’nin ilk yarısında da devam ettirdik. Genel olarak baktığımızda Türkiye pazarındaki pozisyonumuz çok iyi. Marka ve ürünlerimizin pazar payları ile marka bilinirliğimiz çok yüksek ve gün geçtikçe de artıyor. Biz stratejilerimizi müşterilerimizden, pazardan, paydaşlarımızdan aldığımız geri bildirimlerle oluşturuyoruz. Bunun için özel toplantılar düzenliyoruz. Marka, ürün kalitesi, çok büyük bir ar-ge yapılanması, yerli mevcudiyet, ekibimizin müşterilerimiz ile kurmuş olduğu sıkı ilişkiler, lojistik yapılanma, pazarlama yatırımları ve teknik destek gibi daha sayamadığımız birçok güçlü yönümüz sayesinde yerimiz oldukça sağlam. Ancak, bu bizleri rehavet içerisine sokmuyor. Pazarı doğru anlamak, doğru bilgiyi almak, bu bilgileri doğru değerlendirmek adına efor sarf ediyoruz.
2017 yılının ikinci yarısında da inşaat ve konut sektörleri ile ilgili pozitif beklentiler var. Büyümenin yeniden hız kazanması öngörülüyor. Hareket planlarımızı oluşturduk, bütçelerimizi yaptık. Somfy Türkiye’nin yapılanması dünyada konuşulur oldu. Çok önemli değişiklikler olmadığı sürece sıkıntı yaşamayacağımızı düşünüyorum ama her durumda B planımız da var. Sektörün daha da gelişmesi için yatırımlarımıza devam ediyoruz. Evlerde ve ticari binalarda ürünlerimizin kullanımında yine ciddi artışlar bekliyoruz. Yeni ürünlerimiz ve yatırımlarımız ile 2017’yi de başarılı bir şekilde kapatmayı hedefliyoruz.

İlave etmek istediğiniz konu varsa ekleyiniz.
Somfy gibi lider konumda bulunan markaların sürekli farklılaşmaları ve öncü olmaları gerekiyor. Bu bilinçle hareket ederek, akıllı ev sistemi ürünlerimizi Türkiye pazarına sunduk. Somfy’nin Tahoma® Akıllı Ev Sistemi; hem motorlu sistemlerinizi hem de alarm, kamera ve ısıtma sisteminizi istediğiniz zaman, evinizdeyken ya da uzaktayken kontrol etmenize olanak sağlıyor. Böylece daha konforlu, daha güvenli ve enerji verimliliği daha yüksek yaşam alanları yaratabilmenizi mümkün kılıyor. Örneğin evden çıkarken tek bir dokunuş ile evinizdeki aydınlatmalar kapanıyor, panjurlarınız iniyor ve alarm sistemi devreye giriyor. Evinizdeki kamera ve dedektörler yardımı ile, alarm durumunda evinizde olmasanız bile, anında bildirim almanız mümkün oluyor. Ya da güneş sensörleri sayesinde panjurlarınız veya tenteleriniz güneş ışığı seviyesine göre otomatik olarak kontrol edilebiliyor.
Sektörel trendlerde belirleyici olan şirketimiz, sektörün gelişmesi ile ilgili de çok ciddi yatırımlar yapmakta. Son kullanıcıların akıllı ev sistemleri ile ilgili farkındalığını artırma amacı ile yayınlamakta olduğumuz televizyon ve internet reklamları sayesinde yoğun geri dönüşler alıyoruz. Sosyal sorumluluk projelerimiz kapsamında meslek odaları ve üniversitelerle yakın iş birliklerinde bulunup, teknolojik olarak çözümlerin doğru bir şekilde anlaşılabilmesi için çalışmalar yapıyoruz.
Ek olarak; Haziran 2017’de yeni binamıza taşınıyoruz. Hatırı sayılır bir yatırım bütçesi ayırdığımız yeni tesislerimiz sayesinde direk müşterilerimize ve son kullanıcılara daha yakın durabilecek ve daha iyi hizmet verebilecek bir yapılanma sağlamış olacağız.

 

Etiketler:

Yorum Yaz